2014 Virginia Mason WA Youth Soccer Challenge Cup
Team Schedules - BU12 Division 2 - Challenge 2
Flight Notice:
BU12 Div 2 Roster Freeze Date: March 24th at 5:00 pm

If you decide to re-schedule before the scheduled game, the roster freezes on the date you play the game. Check with your association or club registrar for their freeze date as it can be earlier so they can complete adds/transfers and player card printing before the State's roster freeze date.
Affinity Sports iPhone App for schedules is available to DOWNLOAD in App Store. Schedule Mobile Web pages for all phones is also available by clicking HERE. You may add its bookmark to phone's home screen.
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D      


Advancing to Next Round :  top  2  place team(s) from each Bracket and  0 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A2 : Eastside FC B01 Grey D1088x26 3  7  7 
 A4 : FWFC B01 White (B)0410x14 1  0  6 
 A1 : Snohomish United Red B940x13 1  1  3 
 A3 : RVS Slammers B01 Hargett000x0 0  -8  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B4 : Washington Timbers FC B01 Forest9910x28 3  10  11 
 B1 : PacNW B01 White C1019x20 2  5  10 
 B2 : Harbor Premier B01 Green A0102x12 1  1  6 
 B3 : Eastside FC B01 Blue C000x0 0  -16  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C4 : Washington Timbers FC B01 Green91010x29 3  16  16 
 C1 : FC Alliance B01 B408x12 1  -5  2 
 C2 : SSC Shadow B 01 B0100x10 1  3  6 
 C3 : Crossfire Premier B01-Mercado-D400x4 0  -14  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D3 : Seattle United B01 Nova C969832 3  10  16 
 D4 : 2013 Seattle United South B01 Black91101030 3  14  19 
 D1 : Three Rivers SC BU12 RCL Black - A8161025 2  9  16 
 D5 : MI FC Heat 01/006 Byers0100010 1  -3  4 
 D2 : NWN B01 Blue B01001 0  -30  1 

Bracket - Sunday, March 23, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266169  Tri Cities Youth Soccer Association Complex  02:00 PM  5 D5 vs D1MI FC Heat 01/006 Byers 0 vs.Three Rivers SC BU12 RCL Black - A1

Bracket - Friday, March 28, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266166  Lynnwood High School  07:35 PM  2 D2 vs D5NWN B01 Blue B 0 vs.MI FC Heat 01/006 Byers4

Bracket - Saturday, March 29, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266142  Starfire Complex  10:45 AM  2 B1 vs B3PacNW B01 White C 6 vs.Eastside FC B01 Blue C0
 266161  Lynnwood High School  01:30 PM  3 D2 vs D3NWN B01 Blue B 1 vs.Seattle United B01 Nova C7
 266160  Genesee Park and Playfield  01:30 PM  Up D4 vs D12013 Seattle United South B01 Black 3 vs.Three Rivers SC BU12 RCL Black - A1
 266148  Snohomish High School  03:00 PM  Stdm A1 vs A3Snohomish United Red B 2 vs.RVS Slammers B01 Hargett0
 266154  Canyon Park Junior High  03:30 PM  1 C1 vs C3FC Alliance B01 B 1 vs.Crossfire Premier B01-Mercado-D1
 266155  Dwight Merkel Sports Complex  03:30 PM  6 C2 vs C4SSC Shadow B 01 B 0 vs.Washington Timbers FC B01 Green2
 266143  Gig Harbor High School  04:00 PM  1 B2 vs B4Harbor Premier B01 Green A 0 vs.Washington Timbers FC B01 Forest2
 266149  Issaquah High School  04:30 PM  HS A2 vs A4Eastside FC B01 Grey D 5 vs.FWFC B01 White (B)0

Bracket - Sunday, March 30, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266162  Kellogg MS  09:00 AM  1 D1 vs D3Three Rivers SC BU12 RCL Black - A 4 vs.Seattle United B01 Nova C4
 266144  McKenzie Stadium  01:00 PM  Stdm B4 vs B1Washington Timbers FC B01 Forest 3 vs.PacNW B01 White C1

Bracket - Saturday, April 05, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266165  Tri Cities Youth Soccer Association Complex  12:00 PM  4 D1 vs D2Three Rivers SC BU12 RCL Black - A 10 vs.NWN B01 Blue B0
 266145  Gig Harbor High School  12:30 PM  1 B2 vs B3Harbor Premier B01 Green A 4 vs.Eastside FC B01 Blue C0
 266150  Sacajawea Middle School  01:00 PM  1 A4 vs A1FWFC B01 White (B) 1 vs.Snohomish United Red B1
 266151  Skyline High School  02:30 PM  Stdm A2 vs A3Eastside FC B01 Grey D 1 vs.RVS Slammers B01 Hargett0
 266157  Dwight Merkel Sports Complex  02:30 PM  5 C2 vs C3SSC Shadow B 01 B 6 vs.Crossfire Premier B01-Mercado-D0

Bracket - Sunday, April 06, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266156  Harmony Sports Complex  11:30 AM  6 C4 vs C1Washington Timbers FC B01 Green 6 vs.FC Alliance B01 B0
 266146  Petrovitsky Park  12:00 PM  2 B1 vs B2PacNW B01 White C 3 vs.Harbor Premier B01 Green A2
 266167  Einstein MS  12:00 PM  1 D3 vs D4Seattle United B01 Nova C 4 vs.2013 Seattle United South B01 Black1

Bracket - Saturday, April 12, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266147  Preston Park  12:00 PM  2 B3 vs B4Eastside FC B01 Blue C 0 vs.Washington Timbers FC B01 Forest6
 266159  Marymoor Park  01:00 PM  2 C3 vs C4Crossfire Premier B01-Mercado-D 0 vs.Washington Timbers FC B01 Green8
 266158  Canyon Park Junior High  02:00 PM  1 C1 vs C2FC Alliance B01 B 1 vs.SSC Shadow B 01 B0
 266168  Van Asselt Play Field  02:00 PM  1 D4 vs D22013 Seattle United South B01 Black 14 vs.NWN B01 Blue B0

Bracket - Sunday, April 13, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266153  Game Farm Park  09:00 AM  W A3 vs A4RVS Slammers B01 Hargett 0 vs.FWFC B01 White (B)5

Bracket - Saturday, April 19, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266152  Stocker Fields  09:00 AM  1 A1 vs A2Snohomish United Red B 0 vs.Eastside FC B01 Grey D1
 266164  Kellogg MS  09:00 AM  1 D3 vs D5Seattle United B01 Nova C 1 vs.MI FC Heat 01/006 Byers0

Bracket - Sunday, April 20, 2014
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 266163  Islander Middle School  01:00 PM  East D5 vs D4MI FC Heat 01/006 Byers 0 vs.2013 Seattle United South B01 Black5

Quarter Final - Saturday, April 26, 2014
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 266171  Doc Harris  02:00 PM  Stdm Washington Timbers FC B01 Green 2 vs.2013 Seattle United South B01 Black4
 266170  Preston Park  07:00 PM  2 Eastside FC B01 Grey D 3 vs.PacNW B01 White C1

Quarter Final - Sunday, April 27, 2014
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 266172  McKenzie Stadium  12:30 PM  Stdm Washington Timbers FC B01 Forest 2 vs.FWFC B01 White (B)0
 266173  Kellogg MS  05:00 PM  1 Seattle United B01 Nova C 4 vs.FC Alliance B01 B0

Semi-Final - Saturday, May 03, 2014
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 266174  Starfire Sports Complex  06:30 PM  2 Eastside FC B01 Grey D 0 vs.2013 Seattle United South B01 Black2
 266175  Starfire Sports Complex  06:30 PM  4 Washington Timbers FC B01 Forest 1 vs.Seattle United B01 Nova C2

Final - Sunday, May 04, 2014
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 266176  Starfire Sports Complex  03:30 PM  4 2013 Seattle United South B01 Black 3 vs.Seattle United B01 Nova C2






Affinity Sports Copyright 2014, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.